Kuchnia w kolorach ziemi
Prostota, harmonia, zamiłowanie do natury – to trzy filary (z naciskiem na hasło natura), wokół których będzie się kształtować kolejny trend w urządzaniu kuchni.
W czasach galopującego konsumpcjonizmu jesteśmy torpedowani ogromną ilością informacji, reklam i produktów, które mają nam zagwarantować iluzję życia szczęśliwego. Przesyceni docierającym i bodźcami coraz częściej odwracamy swój wzrok ku przyrodzie.
Kolory ziemi mają na nas zbawienny wpływ. Mogą wyciszyć emocje oraz wprowadzić spokój do wnętrza. Warto w tym momencie spojrzeć na zabudowę kuchenną jak na przestrzeń dobrze urządzonych brył, w których nie ma miejsca na zbędne dodatki. Filozofia zen, odwołująca się tak często do świata roślin, główny nacisk kładzie na osiągnięcie wewnętrznej równowagi.
W dobrze zaprojektowanej kuchni powinniśmy czuć harmonię gwarantującą właściwy przepływ powietrza i światła. Umiejętność gospodarowania bryłami mebli kuchennych okazuje się kluczowa. Funkcja użytkowa przedmiotów stanowi natomiast o ich być lub nie być we wnętrzu. Istotne jest przekazanie pierwszoplanowej roli teksturom i barwom nawiązującym do żywiołu jakim jest przyroda.
Oswajanie przestrzeni sugerujemy rozpocząć od wybrania struktur oraz zestawu barw. Kuchnia w kolorach ziemi to przede wszystkim paleta beży, brązów i szarości. Stonowane odcienie pozwalają uspokoić gonitwę myśli, a tekstury drewna i kamienia przenoszą nas na łono przyrody.Przytulne, koniakowe odcienie orzecha lub proste słoje dębu mają być wzorem, który delikatnie prowadzi nasz wzrok. Na ich tle rośliny doniczkowe będą symbolem bliskości z naturą.
Paletę barw warto dobierać kierując się zbliżoną tonacją dekorów. Piaskowe fronty kuchenne mogą nawiązywać do kamiennego blatu z beżowym żyłowaniem. Możemy je także zestawiać z ciemniejszymi o kilka tonów szafkami rozkładając akcenty pod kątem balansu pomiędzy zbliżonymi odcieniami.
Kuchnia na wymiar utrzymana w kolorach ziemi i estetyce zen to także odpowiednia gra światłem. Wpuszczając do wnętrza promienie słońca warto subtelnie je stłumić tak, by mogły delikatnie rozlać się po wnętrzu. Układ brył nabierze wówczas przyjemnej miękkości.
Decydując się na kolory ziemi w kuchni nie obawiajmy się nudy. W delikatne przejścia pomiędzy podobnymi tonacjami możemy wkomponować dekor o bardziej wyrazistym charakterze. Istotne jest, by wnętrze jako całość tworzyło harmonijny, spokojny układ.